Kuidas toimida, kui auto lukk on jäätunud?

Auto korralik hooldamine ei ole lihtne ülesanne. See on eriti keeruline talvel ja selleks on vaja omajagu kannatust. Üks kõige levinumaid probleeme, millega autojuhid on talvel hädas – mõnikord suisa iga päev –, on jäätunud lukumehhanism.

Kui temperatuur langeb alla nulli ning lume- ja vihmasadu muutuvad tugevamaks, võib see probleem kergesti tekkida. Ukse järelemõtlematu kraapimine või ukse ja autokere vahele jääva prao soojendamine koduste vahenditega ei ole just parimad lahendused. Mahatulnud värv, kahjustada saanud uksed ja aknad või isegi küljest tõmmatud käepidemed on vaid mõned tagajärjed, mis võivad tekkida, kui ust ja lukumehhanismi sobimatul viisil sulatama hakata. Samas võite ukse hõlpsaks avamiseks kasutada mitmeid järeleproovitud meetodeid.

Hooldage auto lukumehhanisme korrapäraselt

Ennekõike ei tohi ära unustada auto korrapärast hooldust. Öeldakse, et ennetamine on parem kui ravi ning ka oma auto puhul tasub kasutada ennetavaid meetmeid. Tänu sellele püsib teie auto töökorras ning teid ei oota hommikul ükski ebameeldiv üllatus.

Kaitske oma auto lukumehhanisme

Üks peamine ja samas ka parim meetod, kuidas ennetada ukse ja lukumehhanismi jäätumist, on kasutada neis piirkondades pihustatavat niiskuskaitset, mis on sobiv kasutamiseks elektrisüsteemide juures. Toode kaitseb rooste eest ning ühtlasi tõrjub niiskust ja vett. Pihustamisel tekib pinnale kaitsev kilejas kiht, mis ei lase veel erinevates avades jäätuda. Pihustatav aine kaitseb tõhusalt autouste lukustamise ja avamise eest vastutavat elektrisüsteemi.

Teine võimalus kaitsta juhipoolse ukse lukumehhanismi on määrida jäätumisaltid piirkonnad tehnilise vaseliiniga. Sama tõhus meetod, mida võib kasutada lukumehhanismide hooldamise ajal, on määrida lukku mootoriõliga.

Kuid vaid luku eest hoolitsemisest ei piisa. Niiskuse eest tasub kaitsta ka uksetihendeid. Selleks võib kasutada spetsiaalseid spreisid või pulga kujul esinevaid tooteid. Tänu sellisele kaitsele ei külmu uksed autokere külge. Vastasel korral ei saaks uksi avada. Uksetihendite kaitsmine külmumise eest on eriti oluline näiteks siis, kui lähete külma ilmaga autopesulasse.

Kuidas auto lukumehhanism üles sulatada?

Kui talv tuli siiski ootamatult ja te peate viivitamatult tegutsema, on ukse lahtisaamiseks kõige kiirem viis kasutada akendele mõeldud keemilist jääsulatusainet.

Kõige mõttekam oleks alustada sulatamist juhipoolsest uksest – sel juhul saate kiirest mootori käima panna. Kuid kui te siiski näete, et teised uksed on vähem külmunud, siis tasub võib-olla hoopis nendest alustada. See teeb kiire autossepääsemise palju lihtsamaks.

Kui teil õnnestub uks avada ja pääseda autosse, pange soojendus tööle. See sulatab jää teiste uste ja akende ümbert.

Kinnikülmunud lukumehhanism – mida vältida?

Ennekõike tuleb meeles pidada, et auto ülessulatamisel ei tohi kasutada jõudu. Kui te seda teete, võib tulemuseks olla eespool nimetatud äratulnud käepide või kahjustatud uks. Selleks et jäätunud uks ja lukk tõhusalt üles sulatada, tuleb olla kannatlik ja õrn. Pange tähele, et auto eest tuleb hoolitseda ennetavalt ning hädaolukorras jääb üle vaid järgida juhiseid.